Elektrikli Yerden Isıtma

Yerden ısıtma sistemleri yaşam alanlarınıza kattığı değerin yanında; özellikle eşsiz konfor özellikleri, kolay kontrol edilebilirliği, kurulum- işletme maliyetlerinin düşüklüğü ve benzersiz uzun ömürlü oluşu sayesinde özellikle son yıllarda ticari alanların yanında konut sahiplerinin de sıklıkla kullandığı ısıtma sistemlerinden birisi haline gelmiştir.

Elektrikli (Kablolu)Yerden Isıtma Nedir?
Yerden ısıtma sistemlerinin de birbirine göre farklılıkları bulunmaktadır. Alttan ısıtma için kullanılacak enerjinin çeşidine göre sistemin kurulumu ve çalıştırılması da değişiklik gösterebilir. Alttan ısıtma gücünü elektrik enerjisi ile sağlayan yerden ısıtma sistemlerine elektrikli yerden ısıtma sistemleri denmektedir.Elektrikli yerden ısıtma sistemi; inşaat aşamasında yada yenileme projelerinde zemine en yakın noktada döşemenin altına uygulanır. Zemine döşenen ısıtıcı kablolar yada bu kabloların belirli aralıklarla taşıyıcı bir filenin üzerine fabrikasyon montajı ile hazırlanmış ısıtıcı şilteler vasıtasıyla zeminde ısıtma uygulaması gerçekleştirilir. Kabloyla yerden ısıtma banyo, mutfak vb küçük alanlarda özellikle girinti çıkıntı ve yuvarlak hatlara sahip mekanlarda kolaylık sağlar. Şilteyle yerden ısıtma ise salon, odalar vb nispeten büyük ve köşeli alanlarda kablo ile uygulamaya nazaran montaj kolaylığı sunmaktadır. Zemine homojen olarak döşenen ısıtıcı kablo yada ısıtma şiltesinin üzeri döşeme harcı yada tesviye bileşeni ile kaplanmaktadır. Sistem zemin sıcaklık sensörü ve dijital yerden ısıtma termostatları ile kullanıcı alışkanlıklarına göre çalışmaktadır.

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemi Avantajları Nelerdir?
• Elektrikli yerden ısıtma sistemi yer kaplamaması sebebiyle yaşam alanı açısından geniş alanlar sunar.

• Sisteminin uygulandığı ortama sıcaklığı eşit dağılmasını sağlaması sebebiyle homojen bir ortam sunar.

• Kolay kurulumu ve çalışması sebebiyle ısınma problemini ortadan kaldırır.

• Gerekli yalıtımların uygulanması şartıyla elektrikli yerden ısıtma sistemi ekonomik ısınma imkanı sunmaktadır.

• Ortamda is izlerine sebep olmamaktadır.

• Üflemeli ısıtma sistemlerinde görülen toz kalkması durumu ortaya çıkmamaktadır.

• Doğal gaz, yakacak yakıtın bitmesi gibi sorunlar barındırmamakta elektrikli yerden ısıtma sistemi jeneratör ile çalıştırılabilmektedir.

• Elektrikli yerden ısıtma sistemleri diğer sistemlere göre ciddi bir bakım gerektirmemektedir.

• Yangın ya da doğal afet durumunda insan canının korunması açısından daha avantajlıdır.

• Doğal gaz ile çalışan ısınma sistemlerinde görülen zehirlenme vakaları ortaya çıkmaz.

© 2017 TAMYÜKSEL - Elektrik - Rezistans - Yerden Isıtma